Hello Ates, how are you?

Hey, I’m good thank you!

Since our last interview, you achieved a big success opening your own Crossfit Box! First of all I want to say congratulations for this enterprise. How does it feel to have your own Crossfit Box?

 

First of all, thank you for your good wishes. Every Crossfit athlete has a dream about owning her/his Crossfit Box so I’m very proud and excited to making this dream come true. Every single day, we work hard to make my brand and box better.

 

Hit the balls on the floor #crossfitboran #mobilitystrenght #cfboran

A post shared by Ates Boran (@boranates) on

How did you decide to open your box? 

I was thinking about it for such a long time actually, but I waited for the right time and I was seeking for opportunities. After 2016’s Regionals some opportunities came up. I decided to bring my name and my experiences under one single brand.

Can you give us information about Crossfit Boran and tell us what kind of facilities you have in here? 

Crossfit Boran is a Crossfit Box for Crossfit lovers to train together. Also it’s a place for those who want to train with me. Besides these people, we accept beginners. Every box owner has a different character and as I believe it is reflected in their box as well. Especially, it’s more visible in a medium-sized box like ours. As the daily workouts reflect my training methodology, we present an environment where the performers can compare themselves.Thus, WOD’s are becoming very competitive and enjoyable. We have a daily WOD for Crossfit hobbyists, tutoring for those who want to improve skills and and a professional training program for those who want to compete as athletes. We also have a class for ladies who have never done sports before. We will also activate Yoga and Crossfit Kids in the coming months.

Before opening your own box , probably you went to see many places to find your dream place. 🙂 How did you find the rightest place? Can you give more information about the opening process?

It is very difficult to find a place suitable for Crossfit given the conditions in Istanbul. There are many parameters that need to be solved. The process was really long and difficult. At the end of the last month’s intervention, we took the first step by finding a suitable location. Of course, for the first time I am managing an enterprise and I have no experience in this area so I take my steps very carefully.

How many people work in your box and how many people come for Crossfit workouts? 

We are a team of 6 people. Our box gets more attention than I expected. I can easily say that we filled our quota in a very short time. 

Do you have any special requirements from athletes, who want to be a part of Crossfit Boran?

In order to provide quality of service and environment, we make registration by reference only. Apart from that, we are trying to get to know the participants more closely by filling out a specific form.

What’s your biggest goal for 2017 as a successful Crossfit athlete?

My biggest goals are getting better result than my previous year result as a Crossfit athlete and increasing my new Crossfit Box’s brand value.

6 to 6 with Ates Boran

 • What’s your expectations for 2017? Success.
 • Favorite WOD? Mary.
 • Federer or Nadal? Federer till the end!
 • 50 burpees or 50 Turkish get up’s? I like burpees 🙂
 • Best thing to eat after a WOD session? Dates
 • Tell us 1 thing you can’t live without: Tea.

CROSSFIT BORAN WEBSITE

INSTAGRAM

FACEBOOK


TÜRKİYE’NİN YAŞAYAN EN FİT ADAMI İLK CROSSFİT SALONUNU AÇTI

Türkiye’nin en fit adamı Ates Boran, ilk Crossfit salonu olan “Crossfit Boran”ı geçtiğimiz günlerde İstanbul’da açtı.  Başarılı atlet Ateş Boran’a “Crossfit Boran”ın açılış hikayesi ve 2017 yılı kişisel hedefleri ile ilgili birkaç soru sorma fırsatı elde ettim.

Merhaba Ateş, çok iyi görünüyorsun! Nasılsın?

Merhaba çok iyiyim teşekkürler!

Son röportajımızdan bu yana kendi Crossfit Box’ını/Salonunu açmak gibi çok büyük bir başarıya imza attın. Öncelikle seni bu büyük girişimin için tebrik etmek istiyorum. Kendi Crossfit Box’ına sahip olmak nasıl bir his?

İyi dileklerin için teşekkürler. Crossfit ile uğraşan her atletin hayali bir Crossfit boxuna/salonuna sahip olmaktır. Ben de bu hayali gerçekleştirdiğim için gerçekten gururlu ve heyecanlıyım. Her geçen gün markamız ve salonumuz için çalışmaya devam ediyoruz.

Crossfit Box’ı açmaya nasıl karar verdin?

Uzun zamandır düşünüyordum. Fakat doğru zamanı bekleyip iyi bir fırsat kolladım. Geçen seneki (2016) Regionals sonrası bazı fırsatlar şekillenmeye başladı. İsmimi ve tecrübelerimi bir marka adı altında toplamaya karar verdim.

 

İlk üyemiz 💀 #cfboran

A post shared by CrossFit Boran (@crossfitboran) on

Crossfit Boran hakkında biraz bilgi verebilir misin? Ayrıca burada ne tür imkanlar mevcut, biraz da bundan bahsedebilir misin?

Crossfit Boran, Crossfit severlerin ve beni takip edip, tanıyanların buluşup beraber antrenman yaparak eğlendiği bir Crossfit salonu oldu. Tabii Crossfit’e yeni başlamak isteyenleri de aramıza alarak giderek büyüdük. Her box sahibinin karakterini salonuna yansıttığını düşünüyorum. Özellikle de bizimki gibi orta çaplı bir salon için bu söylediklerim daha belirgindir. Günlük yapılan antrenmanlar, benim antrenman metodolojimi yansıttığı için, gelenlerin kendilerini karşılaştırabilecekleri bir ortam sunuyoruz. Böylelikle WOD’lar eğlenceli ve rekabetçi bir hale geliyor. Salonumuzda, Crossfit’i hobi olarak yapanlar için günlük WOD katılımı, teknik ve becerilerini geliştirmek isteyenler için özel ders olanağı, atlet olarak yarışmak isteyenler için profesyonel antrenman programlaması ve daha önce hiç spor yapmamış olan bayanlara yönelik bir sınıfımız mevcut.

Önümüzdeki zaman içerisinde de Yoga ve Crossfit Kids sınıfını aktif hale getireceğiz.

Hayallerinin Crossfit Box’ını açmadan önce birçok yeri gezip gördüğünü düşünüyorum. Buranın doğru yer olduğunu nasıl anladın? Crossfit Boran’ın açılış hikayesiyle ilgili bize neler anlatabilirsin?

İstanbul şartlarında Crossfit yapmaya elverişli bir mekan bulmak gerçekten çok zor. Çözülmesi gereken bir çok parametre ile karşılaşıyorsunuz. Süreç gerçekten uzun ve zorluydu. Aylar geçen arayışımız sonunda, riskleri minimalize edip fazla açılmadan lokasyonu uygun bir yer bularak ilk adımı attık. Tabii ki ilk defa böyle bir işletmecilik ve yöneticilik tecrübem oluyor, bu nedenle de adımlarımı dikkatli atıyorum.

 

Fridays @crossfitboran #friday #cfboran #noshortcut #weekend #whatsthewod #crossfit #wod

A post shared by CrossFit Boran (@crossfitboran) on

Şu an Crossfit Boran’da kaç kişi çalışıyor? Kaç kişi Crossfit yapmak için Crossfit Boran’ı tercih ediyor?

Benimle beraber 6 kişilik bir kadroyuz. Açıkcası beklentimden çok daha fazla bir ilgi ve talep oldu. Kısa sürede kontenjanımızı doldurduk diyebilirim.

Crossfit atleti olarak kayıt yaptırmak isteyenlerden herhangi özel bir isteğiniz ya da koşulunuz oluyor mu?

Kaliteli hizmet ve ortam sağlamak adına referans ile kayıt alımı yapıyoruz. Bunun dışında da spesifik bir form doldurulması koşuluyla bize katılanları daha yakından tanımaya çalışıyoruz.

Bu soruların biraz dışına çıkalım ve senin Crossfit kariyerin hakkında konuşalım. Şu anda neler yapıyorsun? Yeni şampiyonalar, müsabakalar için hazırlıklar devam ediyor mu?

Şu anda herkesin de bildiği gibi Open süreci başlamak üzere. Her geçen sene olduğu gibi bu sene de hazırlıklarımı tamamladım. 5 haftalık zorlu süreç içinde de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.

Başarılı bir Crossfit atleti olarak 2017 için en büyük hedefin nedir?

2017 yılı hedeflerimde atlet olarak geçen seneden daha iyi bir sonuç alabilmek ve yeni salonumuzun marka değerini yükseltebilmek var.

Ateş Boran ile 6’da 6

 • 2017 yılından beklentilerin neler? Başarı.
 • Favori WOD’un? Mary.
 • Federer mi Nadal mı?  Sonuna kadar Federer!
 • 50 burpee mi yoksa 50 Turkish get up mı? I like burpees 🙂
 • WOD’dan sonra yenilebilecek en iyi şey? Hurma.
 • Onsuz yaşayamam dediğin 1 şey söyle: Çay.

The post CrossFit Boran – Turkey’s Fittest Man Opens His New Box in Istanbul 🇹🇷 appeared first on BOXROX.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from CrossFit Unbreakable.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: